محاسبه وزن ورق پانچ

وزن ورق پانچ: مشخصات و نحوه محاسبه

وزن ورق پانچ به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن‌ها ابعاد فیزیکی این ورق‌ها و دیگری اندازه چشمه آن‌هاست.

وزن ورق پانچ به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن‌ها ابعاد فیزیکی این ورق‌ها و دیگری اندازه چشمه آن‌هاست.

ورق پانچ یا مشبک نوعی ورق فولادی است که حفره‌هایی روی سطح آن تعبیه شده است. در توضیح ورق فولادی می‌توان گفت که به طور کلی ورق فولادی نوعی ورق فلزی است که از نورد گرم و یا نورد سرد ساخته می‌شود و به ورق‌هایی که از نورد گرم تولید می‌شوند ورق سیاه گفته می‌شود.

به دلیل کاربرد بسیار زیاد این ورق، در این نوشتار درباره وزن ورق پانچ و نحوه محاسبه آن بیشتر صحبت می‌کنیم.

محاسبه وزن ورق پانچ

شما می‌توانید به ۲ روش وزن ورق پانچ را محاسبه کنید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

روش اول استفاده از باسکول است که دقت بسیار کمی دارد به همین دلیل اغلب افراد از روش محاسباتی بیشتر استفاده می‌کنند.

با استفاده از روش محاسباتی شما می‌توانید با متغیرهای ابعاد فیزیکی ورق و چگالی فلز آن، وزن ورق را محاسبه نمایید. برای این کار فرمول دقیقی وجود دارد که با کمترین خطا وزن مورد نظر را محاسبه می‌کند.

ابتدا شما باید چگالی ورق را محاسبه کنید، برای این منظور کافی است به جدول ورق که فروشنده در اختیار شما می‌گذارد مراجعه کنید. معمولاً چگالی ورق‌های فولادی ۷.۸۵ است که برای محاسبه وزن ورق پانچ از آن استفاده می‌شود.

پس از آن باید محاسبه نمایید که چند درصد ورق را سطح آزاد تشکیل می‌دهد. سپس می‌توانید اعداد را در رابطه زیر جایگذاری کنید.

وزن ورق پانچ = چگالی * حجم ورق  

حال باید عددی که به دست آوردید را در درصد سوراخ‌های ورق ضرب کنید.

محاسبه وزن ورق پانچ

ضخامت ورق پانچ

مشخص است که ورق مشبک برای کاربردهای مختلف در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود.

معمولا ورق پانچ سفید یا همان گالوانیزه در ضخامتی بین ۰٫۲ میلی متر تا ۸ میلی متر تولید می‌شود و ورق پانچ روغنی یا همان نورد سرد در ضخامت‌هایی بین ۰٫۵ میلی متر تا ۱٫۵ میلی متر تولید می‌شود.

ورق سیاه هم معمولاً بین ۲ تا ۲۰۰ میلی متر و حتی بیشتر ضخامت دارد. البته تمام این موارد درباره ضخامت ورق بود. بعد از ضخامت این ورق‌ها اندازه سوراخ‌های آن‌ها هم برای کاربران مهم است که با چشمه ورق مشخص می‌شود.

اندازه چشمه‌های ورق پانچ

چشمه همان قطر دایره‌های سوراخ در ورق است که به میلی متر اندازه گیری می‌شود. مثلا فرض کنید که شما یک ورق گالوانیزه نیاز دارید که هر سوراخ آن باید ۶ میلی متر باشد، باید به دنبال پانچ سفید چشمه ۶ بگردید! چشمه ورق روی وزن ورق پانچ هم تاثیرگذار است.

ابعاد فیزیکی ورق پانچ

معمولا ورق‌های مشبک را در اندازه‌های ۲*۱ متر می‌سازند که البته با توجه به سفارش مشتری‌ها در توری سید می‌توانیم آن‌ها را در ابعاد دیگری بر حسب سفارش هر مشتری بسازیم.

البته ورق پانچ‌های سیاه با سایز ۲٫۵ * ۱.۲۵ نیز ساخته می‌شوند. بیشتر ورق پانچ‌هایی که در کارخانه‌ها تولید می‌شوند با ضخامت ۰٫۵ میلی متر تا ۸ میلی متر هستند.

ورق فولادی باید از نظر ضخامت و طول و عرض ابعاد استانداردی برای تولید ورق پانچ داشته باشد. چشمه ورق و یا اندازه سوراخ‌ها هم خیلی مهم است و هنگام انجام عملیات پانچ باید به آن توجه بسیار زیادی نمود.

جدول وزنی ورق پانچ

ردیف جنس ورق حدود وزن اندازه چشمه
۱ ورق روغنی ضخامت ۰٫۵ میل ۶kg ۳m
۲ روغنی با ضخامت ۱ میل ۱۰kg ۵m
۳ روغنی ضخامت ۱ میل ۱۱kg ۴m
۴ ورق پانچ گالوانیزه ضخامت ۱ میل ۸kg ۸m
۵ گالوانیزه ضخامت ۱ میل ۹kg ۳m
۶ گالوانیزه ضخامت ۱ میل ۹/۲ kg ۴m
۷ گالوانیزه ضخامت ۰٫۵  میل ۵/۵kg ۵m
۸ گالوانیزه ضخامت ۱ میل ۱۰/۵kg ۲m
۹ گالوانیزه ۱ میل ۸kg ۱۰m
۱۰ ورق پانچ آهنی ضخامت ۱ میل ۱۲/۵kg ۱m
۱۱ ورق پانچ آهنی ضخامت ۱ میل ۱۲kg ۱/۵m
۱۲ ورق پانچ آهنی ضخامت ۲ میل ۲۳kg ۶m

 

مشاوره جهت خرید و انتخاب ورق پانچ از توری سید

معمولا ورق پانچی که با ابعاد فیزیکی و وزن ورق پانچ گفته شده در بخش‌های قبل تولید می‌شود به دلیل نوسان روزانه قیمت فولاد و نوسان ارز قیمت ثابتی ندارد و باید برای دریافت قیمت لحظه‌ای آن به سایت‌های معتبر مراجعه کرد.

اگر قصد خرید این ورق‌ها را دارید می‌توانید بعد از این که قیمت لحظه‌ای را استعلام کردید با تلفن‌های مندرج در سایت تماس بگیرید و از مشاوره‌های تخصصی رایگان کارشناسان ما استفاده کنید.

جستجو در مقالات

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

ورق پانچ ستاره

ورق پانچ ستاره

یکی از طرح‌های پرکاربرد و پرطرفدار ورق پانچ ستاره است. در این حالت چشمه ورق، به طرح ستاره در ابعاد و اندازه‌های دلخواه تولید می‌شود.

کاربرد و ویژگی های سقف پانچ متال

کاربرد و ویژگی های سقف پانچ متال

سقف پانچ متال جلوه بصری فضاهای عمومی و ساختمان٫ها را افزایش می‌دهد. همچنین می‌توانیم این سقف‌های فلزی را با توجه به نیازها و درخواست‌های خاص یک کاربر اصلاح کنیم. مشتریان همچنین می‌توانند سقف‌های فلزی را به صورت صیقلی، برس خورده یا پودری بر اساس نیاز خود انتخاب کنند.

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *