مش استیل 316

آشنایی بیشتر با کاربردهای مش استیل ۳۱۶

مش استیل ۳۱۶ بعد از مش استیل ۳۰۴ به عنوان پرکاربردترین مش استیل شناخته می‌شود. مش استیل ۳۱۶ بیشتر در شرایطی با رطوبت، حرارت بالا و وجود مواد شیمیایی خورنده مناسب است.

مش استیل ۳۱۶ بعد از مش استیل ۳۰۴ به عنوان پرکاربردترین توری استیل شناخته می‌شود. تفاوت این دو محصول جزئی، ولی بسیار مهم است.

آلیاژ استیل ۳۰۴ از ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل تشکیل شده است، در صورتی که آلیاژ استیل ۳۱۶ متشکل از ۱۸ درصد کروم، ۱۰ درصد نیکل و ۲ درصد مولیبدن است. به دلیل اینکه استیل ۳۱۶ نیکل بیشتری دارد و حاوی مولیبدن می‌باشد، از کیفیت و مقاومت بالاتری برخوردار است. مقاومت بالای مش یا توری استیل ۳۱۶ در برابر خوردگی، حرارت و زنگ زدگی موجب شده که در برخی از فعالیت‌ها به توری استیل ۳۰۴ ترجیح داده شود.

مش استیل ۳۱۶ بیشتر در شرایطی با رطوبت، حرارت بالا و وجود مواد شیمیایی خورنده مناسب است.

کاربردهای مش استیل ۳۱۶

تقریباً بیشتر کاربردهای مش استیل ۳۱۶ با مش استیل ۳۰۴ مشابه است. البته از آنجایی که قیمت توری مش استیل ۳۱۶ بیشتر است، در اغلب اوقات اولویت با مش ۳۰۴ می‌باشد. با این حال با توجه به ویژگی‌های توری استیل ۳۱۶ در برخی از موارد لازم است که حتما از این توری استفاده شود. برخی از کاربردهای مش استیل ۳۱۶ را می‌توانیم به این صورت فهرست کنیم:

  • داروسازی
  • تولید تجهیزات دریایی
  • لاستیک سازی
  • هوافضا
  • تصفیه آب
  • فرآوری مواد شیمیایی
  • صنایع غذایی
  • تحقیقات آزمایشگاهی
  • خودروسازی

به طور کلی این نوع مش برای استفاده در فعالیت‌هایی با دمای بالا، رطوبت و مواد خورنده گزینه مناسبی است. از این مش به صورت گسترده در صنایع کشتی سازی و تولید تجهیزات دریانوردی استفاده می‌شود.

در صنعت ساختمان نیز مش استیل ۳۱۶ به فراوانی مورد استفاده می‌گیرد. البته کاربرد این نوع مش بیشتر به مناطقی با آب و هوای شرجی اختصاص دارد، ولی در هر صورت به ­کارگیری استیل گرید ۳۱۶ در معماری می‌تواند به استحکام بیشتر بنا کمک کند.

معمولاً زمانی که لازم است بر روی مش استنلس استیل جوشکاری سنگین صورت بگیرد، از گرید ۳۱۶ این محصول استفاده می‌شود. زیرا درصد نیکل استیل ۳۱۶ بیشتر است و مولیبدن دارد، از این رو از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است و بهتر می‌تواند گرمای جوشکاری را تحمل کند.

مش استیل ۳۱۶ در داروسازی، فرآوری مواد شیمیایی و فعالیت‌های آزمایشگاهی نیز بسیار حائز اهمیت است. در این مدل فعالیت‌ها، فیلتراسیون و جداسازی دقیق مواد اهمیت حیاتی دارد. از آن جایی که بسیاری از مواد و ترکیبات از خواص خورندگی برخوردارند و می‌توانند موجب اکسایش مش یا توری استیل شوند، لازم است که از توری‌هایی با مقاومت بالا در برابر خوردگی استفاده شود.

برای تصفیه و فیلتراسیون مایعات، مش استیل باید در برابر رطوبت مقاوم باشد. ضمن اینکه برخی از سیالاتی که تصفیه می شوند، خاصیت اسیدی یا قلیایی دارند و می‌توانند به توری فیلتر آسیب برسانند. در چنین مواردی بهتر است از توری استیل ۳۱۶ استفاده شود.

جستجو در مقالات

آخرین مطالب

مطالب مرتبط

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *